Практично всім знайомий стан осінньо-зимової депресії, коли знижується рівень працездатності, з'являється сонливість і тяга до солодкого. Причина цьому – брак сонячного світла. Безумовно, можна почекати до весни, коли проблема розв'яжеться сама собою, а можна почати вирішувати її вже прямо зараз.
Взимку сонячний день дуже короткий. Через це виробляється мелатонін - гормон сну, в той же час через відсутність сонячного світла гірше виробляється вітамін D і гормони радості. В результаті людина стає дуже млявою, пояснила російський психолог Юлія Челишева.
«Як наслідок - слабшає імунітет, ми легше піддаємося різним захворюванням та стаємо непривабливими: погіршується стан волосся і в цілому псується зовнішній вигляд», - цитує експерта агенство Москва.
Побороти зимову депресію цілком можливо. Зокрема, знизити рівень стресу допоможуть яскраві речі і тепло-жовте освітлення в будинку. Причому однієї лампи тут буде недостатньо. Психолог радить за можливості придбати багато світильників, бра, настільних ламп, щоби світло було скрізь в приміщенні.
Також Челишева радить завжди носити з собою цитрусові. Наприклад, апельсини та мандарини мають яскравий і приємний запах, який сприяє виробленню гормону радості.
Як подолати зимову апатію розповів і кельнський психотерапевт Міхаель Крамер. За його словами, найкращі ліки - це денне світло. Тому вдень варто влаштовувати собі прогулянки на свіжому повітрі, тому що навіть при похмурій погоді денного світла на вулиці значно більше, ніж у квартирі. Також можна придбати лампу денного світла. Завдяки ультрафіолетовому випромінюванню в організмі людини виробляється вітамін D, який допоможе побороти зимову депресію. При цьому важливо не просто годинку посидіти біля лампи, потрібно ще і дивитися на випромінюване нею світло, щоб активувати гангліозні клітини очної сітківки, які передають в головний мозок отриману світлову і колірну інформацію, передає DW.
Зимова депресія «боїться» ще одного методу – це спорт. Лікарі рекомендують замінити пробіжки в парку на гімнастику. Регулярні заняття спортом покращують вироблення серотоніну та сприяють ефективній протидії зимовій депресії.
До речі, страждають від депресії частіше жінки, ніж чоловіки. За статистикою, сумують у холодну пору року 80 відсотків представниць прекрасної статі.
Нагадаємо, раніше вчені з'ясували три основних ознаки реальної депресії, у разі виявлення яких варто негайно звернутися до фахівців за допомогою.