Українців попередили про "злет" тарифів на тепло: кого змусять платити більше

В Україні зростуть тарифи на газ, кажуть експерти / УНІАН

В Україні склалася складна ситуація з цінами для виробників тепла.

На тлі зростання цін на газ в Європі і зниження його запасів в ПГХ вартість газу на Українській енергетичній біржі, швидше за все, буде рости.

Як говориться в матеріалі НВ, низка "газзбутів" (наприклад, у Донецькій та Полтавській областях) припинили постачання населенню, тому півмільйона українських сімей отримують газ від постачальника "останньої надії" (ППН) і у вересні платитимуть 12 гривень за кубометр. Таким споживачам слід якнайшвидше обрати постійного постачальника, адже ціна ППНа визначається в окремому порядку і точно не буде меншою за річні тарифи більшості постачальників.

Зазначається, що складна ситуація з цінами для виробників тепла. Чи не єдиною опцією для закупівлі газу для теплокомуненерго (ТКЕ) є трирічні контракти Нафтогазу з ціною на перший рік в 7,42 грн за кубометр. Незважаючи на гадану привабливість пропозиції не всі ТКЕ поспішають скористатися нею — станом на 26 серпня тільки 45% уклали трирічні контракти.

"Частина тепловиків незадоволені жорсткими умовами контрактів, частина скаржиться, що поточні тарифи на тепло не дозволяють покривати витрати на закупівлю газу. Враховуючи складність ситуації, уряд вже підготував методику розрахунку компенсації різниці в тарифах ТКЕ, що має поліпшити їх платоспроможність і зменшити борги. Однак ці заходи навряд чи дозволять запобігти зростанню тарифів на тепло, яке має місце вже зараз. У свою чергу, теплоелектроцентралі через підвищення цін просто відмовляються від використання газу для виробництва електроенергії, що вимагає компенсації їх недовиробітку за рахунок атомної і теплової генерації, що в свою чергу актуалізує питання запасів вугілля», - пише автор.

Установи змушені купувати газ за ринковими цінами, які для них можуть досягати 20 грн за кубометр і вище. Асоціація міст України вже звернулася до уряду з вимогою закріпити ціни для бюджетників на рівні 11,2 грн.

Найбільше зростання цін на "блакитне паливо" відбивається на промислових споживачах, а це означає, що українці все одно відчують (і вже відчувають) на собі подорожчання товарів, в яких витрати на газ складають частину їх собівартості. Загальний вплив вартості газу на індекс споживчих цін — всього 2,2%, але в сукупності з іншими галузями його подорожчання — серед причин прискорення інфляції в II кварталі 2021 року.

Читати такожЖКГ-тарифи злетять на 70%: експерт розповів, кому і де доведеться розщедритися

Нагадаємо, раніше повідомлялося про те, що в Україні очікується підвищення ціни на газ.

Крім того, опалення має подорожчати на 15-20%.

Водночас Кабмін анонсував істотне подорожчання електроенергії для українців.

Новини заразКонтакти