Влада України домовилася із США про постачання скрапленого газу об'ємом 6-8 млрд куб. м/рік. Постачання буде через польські термінали – проте на даний момент ті просто не в змозі транспортувати такий об'єм.
Таким чином Україна сподівається стати великим європейським хабом.
"Ми вже підписали лист про наміри (LOI) з американською компанією Louisiana natural gas Exports, Inc. Більше того, вони готові були підписати меморандум з конкретними цифрами і зобов'язаннями, але нам чисто юридично потрібен деякий час на аналіз усіх питань, щоб уповноважити відповідні органи на підписання такого контракту", - цитує Інтерфакс-Україна замміністра енергетики і захисту довкілля Костянтина Чижика.
Операторами цих постачань повинні стати або Магістральні газопроводи України, або Нафтогаз України. Контролювати проект має намір особисто президент Володимир Зеленский.
Чижик вже похвалився, що цей проект, що покликаний забезпечити незалежність Європи від Росії, має безпрецедентний геополітичний масштаб.
"З економічної точки зору те, про що ми говоримо, означає, що Україна буде не просто хабом, куди газ входитиме, щоб потім розійтися по Європі. Йдеться про входження України як держави в капітал усього ланцюжка: від видобутку газу в США до його продажу в Європі", - пояснив замміністра.
Все доки упирається в Польщу.
"Але зараз польський маршрут дозволяє транспортувати до 2 млрд куб. м газу. Потрібна реконструкція і продовження газопроводу з польського боку. Також в її планах будівництво нового LNG- терміналу", - заявив Чижик.
Тому, за прогнозами чиновника, на запуск проекту знадобиться близько двох-трьох років. Поки ж американці вирішують питання участі Польщі в цьому проекті.
Раніше експерт і голова Фонду енергетичного розвитку Сергій Пікін прокоментував заяву українського міністра енергетики Олексія Оржеля про те, що Київ веде переговори з Вашингтоном щодо імпорту американського газу через польську інфраструктуру.
Як вважає Пікін, досягти якихось домовленостей у Києва вийде тільки у тому випадку, якщо ціна на транспортування буде адекватною, а вартість поставки нижча за європейську.