Бачили всі, але причину знають одиниці: хто та чому стукає по колесах поїзда

Навіщо стукають по колесах вагона - хто та чому стукає по колесах поїзда / Колаж Главред, фото: скріншоти із відео YouTube

Чому залізничники стукають молотком по колесах поїзда — експерти пояснили, хто це робить і яку небезпеку дозволяє вчасно виявити цей "ритуал".

Про що йдеться у матеріалі:

Під час зупинки потяга на станції багато пасажирів стають свідками, як працівники залізниці з молотками обходять вагони, стукаючи по колесах. Цей наче буденний, але насправді надзвичайно важливий процес викликає багато питань у мандрівників. Хто ці люди, чому вони це роблять і навіщо залізничнику молоток у 21 столітті? Відповіді надає автор YouTube-каналу "PRO залізницю", експерт із багаторічним досвідом роботи на українській залізниці.

Главред з'ясував, навіщо б'ють молотком по колесу поїзда.

Хто стукає по колесах поїзда

«Це оглядач вагонів, або просто вагонник», — пояснює фахівець.

Саме ці працівники відповідають за первинний технічний контроль потягу безпосередньо перед виїздом і під час зупинок. Їхній головний інструмент — спеціальний металевий молоток, за допомогою якого вони буквально «слухають» стан коліс.

Навіщо простукують колеса потяга

Мета — виявлення тріщин або дефектів у колісних парах. За словами експерта, по звуку удару досвідчений оглядач легко визначає наявність проблем.

«Звук від колеса, що немає дефектів — чистий і дзвінкий. А ось при наявності тріщини звук стає глухим і коротшим», — демонструє у своєму відео автор каналу "PRO залізницю".

Дивіться відео про те, хто та чому стукає по колесах вагонів поїзда:

Якщо такий глухий звук виявлено, вагон одразу ж відчеплюється від складу і прямує до депо для усунення несправностей.

Який звук мають мати колеса поїзда

Оглядачі також перевіряють стан буксових вузлів, тобто тих частин, де розміщені підшипники. За тим же принципом — по звуку — вони визначають, чи є пошкодження всередині:

«Якщо звук глухий або чути подвійний удар — це ознака руйнування підшипника. У разі виявлення проблеми, вагон відправляють у депо, де замінюють колеса або ремонтують буксові вузли», — розповідає експерт.

Офіційне пояснення «Укрзалізниці»

Інформацію підтверджує і «Укрзалізниця», яка нещодавно дала офіційний коментар з цього приводу.

«Кожен раз, коли поїзд зупиняється на певній станції, оглядачі вагонів візуально перевіряють стан ходової частини вагона (колеса, букси, кріплення) та простукують колісні пари і кріплення. Якщо при ударі по деталях ходової частини залізничник чує дзвінкий звук – то все гаразд. Натомість глухий звук свідчить про наявність тріщинки, сколу або іншого дефекту», — заявляють у компанії.

Крім того, простукування коробки з підшипниками дозволяє виявити недостатню кількість мастила або його витік. Якщо виявлено несправність, вагон терміново відправляється на ремонт.

Для чого стукають молотком по колесах вагона

Попри автоматизацію та новітні технології, професія оглядача вагонів залишається критично важливою. Саме завдяки цим ретельним перевіркам і вчасному виявленню дефектів залізничні катастрофи вдається попередити ще на етапі формування складу.

«Такі дії оглядачів вагонів дозволяють виявити дефекти колісних пар на ранній стадії і уникнути фатальних наслідків», — підсумовує експерт "PRO залізницю".

Вам також може бути цікаво:

Що відомо про YouTube-канал «PRO ЗАЛІЗНИЦЮ»

YouTube-канал «PRO ЗАЛІЗНИЦЮ» присвячений залізничному транспорту, пропонуючи глядачам цікаві факти про поїзди, вокзали та залізничну інфраструктуру. Контент каналу охоплює різноманітні теми, включаючи історичні огляди, технічні аспекти та сучасні події, пов'язані з залізницею. Серед відео можна знайти матеріали про методи очищення напіввагонів, призначення вагонних буферів, а також огляди станцій

Новини заразКонтакти