Останній місяць 2024 року обіцяє українцям низку змін. Про те, що зміниться з 1 грудня, якими будуть ціни на продукти та яким буде курс долара - читайте в матеріалі Главреда.
З 1 грудня Кабмін планує внести зміни до постанови №76, які стосуватимуться визначення статусу підприємства як критичного.
Згідно з документом, опублікованим Мінекономіки, відтоді процес бронювання здійснюватиметься винятково через Єдиний державний веб-портал електронних послуг ("Дія"). За новими вимогами, щоб отримати статус "критичного", підприємство повинне відповідати двом обов'язковим критеріям, а один може обрати за вибором.
Перший обов'язковий критерій - відсутність заборгованостей зі сплати податків.
Другий - середня зарплата, як і зарплата кожного військовозобов'язаного працівника, якого бронює підприємство, має бути не меншою за 2,5 мінімальних зарплат (20 000 грн.).
Третій критерій керівник підприємства обирає самостійно з наявних у постанові №76 регіональних або галузевих критеріїв. ОВА мають погоджувати свої критерії з Мінекономіки та Міноборони.
Крім того, відстрочки від призову, видані раніше, будуть дійсні до 31 січня 2025 року.
Також з 1 грудня в Україні планують почати виплати за програмою єПідтримка, раніше анонсовані президентом Володимиром Зеленським.
Так, держава надасть фінансову допомогу кожному громадянину України у вигляді одноразової виплати в розмірі 1000 гривень, отримати яку можна буде до кінця лютого 2025 року.
Витратити кошти можна буде на:
Отримати виплату можна буде на ту саму картку, куди нараховуються кошти за програмою "Національний кешбек". Для того, щоб її отримати, необхідно:
Оформити картку в програмі "Національний кешбек" можна банках-учасниках програми (Приватбанк, Ощадбанк, Sense Bank, А-банк, ПУМБ, УкрСиббанк, Монобанк, Укрексімбанк, Глобус, Укргазбанк, Акордбанк, Банк Кредит Дніпро).
6 грудня на Софійській площі в Києві буде встановлено головну ялинку країни. Як повідомляв президент компанії Folk Ukraine Ігор Добруцький, різдвяне дерево, що цьогоріч буде заввишки 12-15 метрів, планують зробити білим, із небесно-блакитними гірляндами, а також із також сріблястими і білими іграшками, матовими і в глянці. За його словами, таке оформлення символізує "біле полотно, життя з чистого аркуша" і "блакитне чисте небо над країною".
Як повідомляли в КМДА, з міркувань безпеки, детальна програма новорічно-різдвяних заходів не буде оприлюднена. Як і торік, у фотозоні біля ялинки можна буде задонатити благодійні фонди за допомогою QR-коду. Усі охочі зможуть узяти сердечко на фотозоні та переказати гроші на благодійність.
У грудні 2024 року деяким пенсіонерам буде надано доплату за вік. Як повідомили в ПФУ, нарахування та зростання доплати відбувається автоматично для осіб, які досягли 70, 75 і 80 років.
Надбавки для пенсіонерів становитимуть:
Отримати кошти можна буде за умови, якщо загальна пенсійна виплата становить менше 10 340,35 гривень.
Програму додаткової грошової допомоги від Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН) для пенсіонерів, які проживають на територіях активних або можливих бойових дій, продовжили до грудня 2024 року включно.
Ключові критерії для отримання допомоги:
Розмір допомоги становить різницю між 3250 грн і сумою вже наявної соціальної допомоги від держави. Наприклад, якщо людина отримує 2700 грн соціальної допомоги, виплата становитиме додатково 550 грн.
Грошові кошти виплачуються на банківський рахунок або адресною доставкою Укрпошти. Платежі на банківські рахунки здійснюють уже зараз, виплати через Укрпошту розпочнуться за кілька тижнів.
Звертатися до ВПП ООН або Міністерства соціальної політики не потрібно - списки одержувачів формуються на підставі наявних у державі реєстрів, а ВПП надсилає грошові виплати цим людям.
За даними Нацбанку, найближчими місяцями інфляційний тиск зберігатиметься через меншу, ніж торік, пропозицію окремих харчових продуктів, розширення сукупного попиту внаслідок значних бюджетних видатків, високих темпів зростання заробітних плат та дефіциту електроенергії під час опалювального сезону. Згідно з прогнозом регулятора, наприкінці 2025 року інфляція становитиме 6,9% та надалі спрямовуватиметься до цілі НБУ - 5%. Цьому посприяють заходи відсоткової та валютно-курсової політики, а також зростання пропозиції продовольчих товарів і послаблення зовнішнього цінового тиску.
У листопаді українці могли помітити зростання цін на низку продуктів, однак, як розповів у коментарі Главреду виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін, уже найближчими тижнями зростання цін вийде на плато і ціни в перші два тижні грудня утримуватимуться на поточному рівні. Однак пізніше підвищений попит на продукти перед святами може спровокувати зростання цін.
Олег Володимирович Пендзін - економіст, керівник громадської спілки "Економічний дискусійний клуб". Виступає як економічний експерт на телебаченні, а також автор матеріалів для низки українських медіа на фінансову та споживчу тематику.
"Ми очікуємо плато зростання цін приблизно протягом двох тижнів грудня. Пізніше, з 15 грудня, знову почнеться зростання. Але насамперед почнуть зростати ціни на ті товари, які раніше дорожчали найменше, а саме м'ясо, копченості, м'ясопродукти та риба. Дорожчатимуть і яйця. Усе це відбуватиметься перед святами, коли українці запасатимуться продуктами харчування. Це буде тривати приблизно до першої декади січня, а потім у нас протягом місяця-півтора зберігатиметься тривале плато, тому що люди витратять велику кількість коштів на свята і будуть менше висловлювати попит", - пояснив Пендзін.
За його словами, ціна яєць в Україні сьогодні - 63-64 гривні. І гранична вартість залежатиме від купівельної спроможності українців.
За словами незалежного експерта Олександра Хмелевського, після виборів у США спостерігається зміцнення американської валюти щодо євро та інших провідних світових валют. Також знижуються ціни на золото, нафту та іншу сировину. Проте в осяжному майбутньому істотною проблемою залишається дефіцит держбюджету і нарощування зовнішнього боргу, що може підірвати фінансові позиції американського долара.
"Водночас економіка ЄС зіткнулася з низкою проблем. Хоча інфляція відступила, але економіка Німеччини переживає стагнацію, закриваються підприємства, зростає безробіття. Аналогічна ситуація у Франції... Проблеми ЄС позначаються на курсі євро, який втрачає свої позиції щодо долара. Найближчими місяцями очікується продовження тенденції посилення долара щодо євро. Не виключено, що 2025 року долар досягне паритету щодо євро", - припускає Хмелевський.
Олександр Хмелевський - незалежний експерт з питань економіки.
Закінчив Київський національний університет імені Т.Г. Шевченка за спеціальністю "політична економія". Кандидат економічних наук, Інститут економіки НАН України.
Працював у банківській та інвестиційній сфері. Пройшов шлях від економіста до заступника голови правління великого системного банку.
Що стосується української гривні, то, як уточнює експерт, її курс продовжує перебувати у вузькому коридорі щодо долара вже 4-й місяць. Однак скорочення іноземного фінансування або будь-які затримки в надходженні тих чи інших траншів можуть призвести до посилення девальвації гривні. Зрештою, зазначає експерт, позики потрібно буде повертати, що може обернутися для України великими фінансовими потрясіннями та суттєвою девальвацією гривні.
"Однак у короткостроковій перспективі гривня залишатиметься відносно стабільною. Згідно з Держбюджетом на 2024 р., максимальний курс долара визначено на рівні 42,1 грн. У грудні курс на міжбанку не перевищить цієї позначки. Але зважаючи на великий попит на іноземну валюту, Нацбанк буде змушений знизити курс гривні. Очікується, що в грудні курс гривні на міжбанку коливатиметься в межах 41,4 - 42,1 грн. за долар. Щодо євро, то його курс на українському ринку визначатиметься курсом євро по відношенню до долара, який складеться на світових ринках. У грудні євро коливатиметься в діапазоні 43,4 - 45,3 грн", - прогнозує експерт.