Як прибрати іржу: прості поради

10 травня 2021, 20:26
1233
Сліди іржі часто з'являються на поверхні залізних предметів.
Іржа
Сліди іржі часто з'являються на поверхні залізних предметів. / Pixabay

Іржа або корозія - це мимовільне руйнування металу під впливом навколишнього середовища.

На метал можуть зробити негативний вплив будь - які фактори-хімічні, фізико-хімічні, електрохімічні. Корозії схильні не тільки чисті метали, але і багато Сплави.

Як відбувається процес іржавіння

Іржа металів може спостерігатися досить часто на відкритому повітрі у вологому середовищі - на поверхні утворюються нерозчинні сполуки, оксиди (в результаті контакту з киснем), карбонати (в результаті реакції з вуглекислим газом CO₂ в повітрі) і сульфіди відповідний метал. Типовий приклад іржавіння-поява червонувато-коричневих покриттів на сталевих предметах (оксид і гідроксид тривалентного заліза).

відео дня

читайте такожЯк почистити золото вдома: швидкі лайфхаки

Так буває не з усіма металами - в процесі корозії деякі (наприклад, алюміній) покриваються товстою оксидною плівкою, що захищає поверхню металу від подальшого руйнування. Тільки після його видалення метал знову починає реагувати з навколишнім середовищем.

Низькоактивні метали (наприклад, мідь, покрита патиною, зеленуватим нальотом) кородують набагато повільніше і слабкіше, ніж активні. Благородні метали практично не пошкоджуються під впливом навколишнього середовища - золото, срібло, платина і т. д.

Як видалити іржу в домашніх умовах

Сліди іржі часто з'являються на поверхні залізних предметів. Якщо руйнування почалося недавно, а поверхня металу пошкоджена не дуже сильно, то іржу можна видалити в домашніх умовах.

Часто для цього використовується найпростіший метод - механічне видалення іржі грубої металевою щіткою. Щоб домогтися ефекту швидше, ви можете приготувати пасту з харчової соди або перекису водню (або води) з кремом із зубного каменю, натерти пастою поверхню металу, а потім стерти. Для великих об'єктів використовується обладнання та верстати для грубого шліфування. Вони працюють за тим же принципом, що і грубі щітки - при обертанні диска іржа видаляється. Важливо ретельно видалити корозію, так як машина може пошкодити чисту поверхню металу.

Будь-які кислоти особливо корисні для видалення іржі-реагуючи з оксидами і гідроксидами заліза, вони розчиняють небажані утворення.

Як правило, існує кілька простих методів видалення іржі за допомогою кислот:

замочування в яблучному оцті (потрібно просто на ніч занурити предмет в розчин оцту, а потім видалити іржу шматочком зім'ятої фольги; також можна змити оцтом);

замочування в соку лимона або лайма (для більш ефективного видалення слідів корозії можна скропити поверхню металу кухонною сіллю, промити соком лимона або лайма і залишити на довгий час;

замочування в соляній або фосфорній кислоті (часто зустрічається в побуті і досить ефективно протидіє корозії). Ортофосфорна кислота, що міститься в кока-колі, також може використовуватися для видалення іржі з металу.

Іржу можна видалити з дрібних предметів, помістивши картоплю на металеву поверхню або встромивши предмет в картопля - щавлева кислота, що міститься в картоплі, також забезпечує ефективний захист від корозії.

Для видалення іржі з металу знадобляться спеціальні рідини - їх можна просто нанести на іржаву поверхню, а потім через короткий час видалити іржу. Зазвичай вони мають досить токсичний склад, тому дотримуйтесь інструкції і дотримуйтесь правил безпеки.

Метал також можна очистити за допомогою електролізу - приготуйте розчин харчової соди (1 столова ложка на 4 літри води). Як анод можна використовувати шматок сталі (він повинен притягуватися магнітом; алюміній або нержавіюча сталь не підходять). До тієї частини анода, яка знаходиться над розчином, прикріпіть позитивний затиск кабелю, а до не іржавої частини очищається об'єкта - негативний затиск (важливо, щоб затиск і кабель не знаходилися в розчині). Підключивши кабель до акумулятора, можна включати систему. Через 8-12 годин відбудеться реакція, і предмет можна буде прибрати, попередньо вимкнувши харчування - вся іржа зійде з металу і збереться на сталі. А ось Очистити метал від залишків оксидів напевно доведеться грубою щіткою.

Як захистити метали від іржі

Існує кілька методів запобігання руйнування металів під впливом навколишнього середовища. Вони не дають стовідсоткового результату - повністю зупинити процеси корозії можна тільки в атмосфері інертних газів (наприклад, аргону). У більшості випадків це неможливо.

Металевий покрив

Основним методом боротьби з корозією є нанесення на поверхню металу різних покриттів (металевих, неметалевих, хімічних). Металеві покриття бувають двох типів:

  • анод (покриття менш активного металу більш активним-наприклад, покриття заліза цинком);
  • катод (покриття більш активного металу менш активним - наприклад, покриття заліза міддю).

Важливою відмінністю цих типів покриттів є те, що при використанні анодного покриття захищений метал повністю зберігається, поки покриття не буде повністю стерто. При катодному методі досить одного випадку пошкодження плівки, щоб захищається метал почав розпадатися.

Неметалеві покриття

Неметалеві покриття зазвичай включають полімерні маси, неорганічні і органічні сполуки - наприклад, лаки, фарби, цемент і склоподібні маси. У них набагато нижча реактивна здатність, тому вони зберігають метал в цілості.

Хімічні покриття

Хімічний захист від корозії має на увазі створення на поверхні металу міцної плівки, що не дозволяє металу розпадатися.

Також широко поширені такі методи хімічного захисту від корозії, як вороніння і цементація. У першому випадку відбувається реакція поверхні металу з органічними речовинами, а в другому - утворення вуглецевих сполук на поверхні.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти