Що локдаун і карантин зробили з імунною системою людини: відповідь вчених

6 травня 2021, 07:43
380
Багато батьків знайомі з так званою гіпотезою гігієни, навіть якщо вони не знають її за назвою.
діти, коронавірус
Що буде з імунітетом дорослих і дітей / pixabay

У світі продовжує вирувати пандемія COVID-19, тому багато людей живуть з обмеженнями, карантинними періодами та фізичним дистанціюванням протягом тривалого періоду часу.

Люди активно використовують дезінфікуючі засоби для рук і маски. Але що ці зміни способу життя зроблять з нашим здоров'ям?

У цій статті Medical News Today розгляне, який вплив життя далеко від інших людей може надати на імунну систему дорослих, дітей і немовлят, що народилися під час пандемії.

читайте такожЛікар попередив про небезпеку "індійського" штаму коронавірусу

Деякі люди висловлюють занепокоєння з приводу того, що їх імунна система знаходиться під загрозою, враховуючи, що широка громадськість більше не змішується фізично.

Чи може наша імунна система "забути", як боротися з хвороботворними агентами? Для дорослих і дітей старшого віку є хороші новини: імунітет працює не так.

За даними MIT Medical, до того часу, коли людина досягає повноліття, його імунна система вже піддалася впливу великої кількості бактерій і вірусів і здатна організувати атаку проти цих загарбників.

Завдяки цьому імунна система вже навчилася знищувати ці мікроби і не забуде їх навіть після тривалої ізоляції.

Але як щодо дітей молодшого віку, чия імунна система все ще знаходиться в стадії навчання?

Діти і " гіпотеза гігієни"

Багато батьків знайомі з так званою гіпотезою гігієни, навіть якщо вони не знають її за назвою.

По суті, це ідея про те, що існує зв'язок між зростанням алергічних станів і зниженням впливу мікробів в дитинстві в результаті гігієнічних заходів, таких як часте миття рук, що вводяться для захисту дітей від інфекції.

Доктор Девід Страчан вперше запропонував це посилання в статті, опублікованій в Bmjtrusted Source в 1989 році.

У статті, опублікованій в журналі Perspectives in Public Health у 2016 році професор Саллі Ф. Блумфілд та її колеги вивчають оригінальну статтю доктора Страчана.

Вони пишуть: "імунна система-це навчальний пристрій, і при народженні вона нагадує комп'ютер з апаратним і програмним забезпеченням, але з невеликою кількістю даних. Додаткові дані повинні бути надані протягом першого року життя в результаті контакту з мікроорганізмами від інших людей і навколишнього середовища".

Вони продовжують:

"Якщо ці входи неадекватні або недоречні, регулюючі механізми імунної системи можуть дати збій. В результаті система атакує не тільки шкідливі організми, які викликають інфекції, але й нешкідливі цілі, такі як пилок, домашній пил і харчові алергени, що викликають алергічні захворювання".

Професор Джонатан Хуріхейн з університету медицини і медичних наук Rcsi в Дубліні, Ірландія, додає, що зростання випадків екземи, астми, сінної лихоманки і харчових алергій за останні 30 років, ймовірно, був викликаний зниженням схильності до інфекцій.

"Ми хочемо бачити, як діти грають на підлозі, брудняться і піддаються впливу безлічі людей в самих різних умовах", - говорить він. "Результатом цього зазвичай є сильна імунна система, пов'язана зі здоровою популяцією кишкових бактерій, яка називається мікробіомом""

Маючи це на увазі, чи повинні батьки немовлят або маленьких дітей турбуватися про вплив фізичного дистанціювання і обмежень на їх імунну систему?

І так і ні.

Деякі мікроби дружать, інші ні

Професор Блумфілд і його колеги пишуть, що, хоча "дані підтверджують концепцію імунної регуляції, обумовлену взаємодіями мікробів і господарів, термін "гігієнічна гіпотеза" вводить в оману. Немає переконливих доказів того, що гігієна, як розуміє громадськість, відповідальна за клінічно значущі зміни впливу мікробів".

У їхній статті розповідається, як ідея про те, що ми стали "занадто чистими", залишилася в суспільній свідомості. У своєму листі в 2016 році професор Блумфілд і його команда пророчо відзначають, що це також "відбувається в той час, коли проблеми з інфекційними захворюваннями означають, що гігієна стає більш, а не менш важливою".

Це особливо актуально для респіраторних вірусів, таких як SARS-CoV-2, що викликають COVID-19. Оскільки віруси не піддаються лікуванню антибіотиками, їх запобігання за допомогою таких гігієнічних методів, як миття рук і чистка поверхонь, має першорядне значення.

Автори вказують на теорію постгігієнічної гіпотези, відому як механізм старих друзів (OF).

Введений в 2003 році, він припускає, що основними факторами впливу мікробів в ранньому віці є не застуди, кір або інші дитячі хвороби, а скоріше ті мікроби, які вже існували в період мисливців-збирачів, коли розвивалася імунна система.

Ці мікроби включають види, які живуть як в приміщенні, так і на відкритому повітрі, і походять з шкіри, кишечника і дихальних шляхів інших людей.

"Вплив OF є життєво важливим", - кажуть дослідники, - оскільки він взаємодіє з регуляторними системами, які підтримують імунну систему в балансі та запобігають надмірній реакції, яка є основною причиною алергії. Різноманітність мікробного впливу є ключовим моментом".

Вони відзначають, що найбільш важливі періоди життя для впливу ОВ - це вагітність, пологи і перші місяці дитинства. Вони також додають, що життєво важливо продовжувати контакт з боку матері, братів і сестер.

Точно так само домашні тварини збільшують загальну різноманітність мікробів в будинку.

Дезінфікуючий засіб для рук: друг чи ворог?

А як щодо миття рук і дезінфекції? Чи вплине така поведінка на імунні реакції молодих людей?

Професор Блумфілд і його колеги припускають, що вони цього не зроблять.

"Ідея про те, що ми могли б створити "стерильні" будинки за допомогою надмірної чистоти, неправдоподібна; як тільки мікроби видаляються, вони замінюються пилом і повітрям з навколишнього середовища, комменсальними мікробами, що виділяються з людського тіла і наших домашніх тварин, а також зараженої їжею, принесеної в будинки".

Вони відзначають, що зміни в способі життя і навколишньому середовищі, в тому числі зміни в харчуванні і збільшення використання антибіотиків, а також прискорена урбанізація - все це призвело до змін у впливі на нас мікробів. Це, ймовірно, сприяло збільшенню кількості алергічних станів, таких як екзема, сінна лихоманка і харчова алергія.

Однак автори також відзначають "що"громадська думка про те, що нав'язлива гігієна і чистота є першопричиною зростання алергії, більше не підтримується".

Професор Блумфілд та його колеги завершують своє дослідження, відзначаючи - і це позитивна новина для батьків маленьких дітей за часів COVID-19 - "дані тепер досить переконливі, щоб заохочувати природні пологи, фізичну взаємодію між братами і сестрами та іншими дітьми - заняття спортом та інші заходи на свіжому повітрі (включаючи дітей в колясках)".

Висновок тут полягає в тому, що прогулянки з ізоляцією, які стали настільки популярними для сімей, які застрягли вдома, корисні для знайомства немовлят з цими життєво важливими мікробами.

Підвищення імунітету немовлят за допомогою грудного молока

Якщо людина зможе годувати дитину грудьми або отримати доступ до донорського грудного молока для його годування, це також буде корисно-особливо при відсутності звичайного контакту з великою кількістю людей і, отже, з більш різноманітними мікробами.

Дослідники, які опублікували дослідження в журналі Clinical Immunology в серпні 2020 року, відзначають важливість грудного молока для немовлят, народжених під час пандемії.

Це тому, що воно"містить не тільки основні поживні речовини (білки, вуглеводи і жири), але і безліч факторів, які стимулюють розвиток і дозрівання імунної системи і захищають новонароджених від патогенів навколишнього середовища".

Вони додають, що грудне молоко також містить імунні клітини, такі як лімфоцити, нейтрофіли та макрофаги, що ще більше підвищує імунітет.

Тим не менш, Unicef UK попереджає, що під час пандемії показники грудного вигодовування можуть значно знизитися через відсутність підтримки.

У ньому говориться: "багато молодих матерів покладаються на друзів і родичів, які будуть надавати їм підтримку і пораду, а професійні або добровільні послуги в цей час також будуть недоступні. В результаті частота грудного вигодовування може істотно знизитися, що призведе до потенційних проблем зі здоров'ям дитини і мами".

Психологічні наслідки ізоляції для імунітету

Вивчивши фізичні аспекти імунітету, ми тепер звертаємо увагу на психологічні ефекти.

Хоча дорослі та діти старшого віку можуть зітхнути з полегшенням, знаючи, що їх імунна система буде пам'ятати, як боротися з мікробами, є ще одна частина цієї головоломки, яку слід враховувати: стрес.

Дослідники Фульвіо Д'аккісто і Аліса Гамільтон, які опублікували огляд в журналі Cardiovascular Research, відзначають, що хоча фізичне дистанціювання "зводить до мінімуму поширення COVID-19, така соціальна ізоляція може вплинути на серцево-судинну та імунну системи".

Вони вказують на попередні дослідження на тваринах, які дослідники проводили на соціально ізольованих мишах, приматах та інших видах.

Вони пишуть: "слід зазначити, що високий рівень запалення є причиною серцево-судинних захворювань. Соціальна ізоляція була пов'язана з придушенням інтерферонів типу I і II і порушеною реакцією на інфекцію вірусом імунодефіциту мавп".

Вони відзначають, що після соціальної ізоляції саме емоційний, а не фізичний поділ є пусковим фактором зниження здатності організму реагувати на негаразди.

Автори додають:

"У міру того, як період ізоляції і соціального дистанціювання збільшується, страждання і самотність будуть посилюватися; таким чином, цілком ймовірно, що вищезгадані зміни в імунній системі з часом стануть більш вираженими".

Дослідники також спостерігали такі ефекти у людей.

Згідно зі статтею Стенфордського дослідника Фірдауса с. Дхабхара, доктора філософії, в журналі Immunologic Research, "хронічний стрес може пригнічувати захисні імунні реакції та / або посилювати патологічні імунні реакції".

У дорослих імунну систему турбує не стільки відсутність взаємодії з мікробами, скільки стрес ізоляції і пандемія.

Старші діти і імунітет

З березня 2020 року діти старшого віку стикаються з унікальними проблемами, і кілька дослідницьких груп зосереджуються на тому, як ці проблеми можуть вплинути на імунітет цієї вікової групи.

У дослідженні, проведеному дослідниками в Канаді та опублікованому в Міжнародному журналі поведінкового харчування та фізичної активності, були проаналізовані зміни в руховій та ігровій поведінці у дітей, які безпосередньо пішли за ним.

Результати показали, що лише 4,8% дітей та 0,6% молодих людей дотримувалися керівних принципів комбінованої рухової поведінки протягом цього часу.

І діти, і молодь мали нижчий рівень фізичної активності, менше проводили часу на вулиці, мали більше вільного часу перед екраном і більше спали в цілому протягом періоду дослідження.

Дослідники відзначають, що здорова рухова поведінка позитивно впливає як на фізичне, так і на психічне здоров'я молодих людей, включаючи розвиток більш сильної імунної системи. Таким чином, ці початкові результати викликають певну стурбованість.

Автори відзначають, що володіння собаками, а також заохочення та підтримка батьків були позитивно пов'язані зі здоровою руховою поведінкою.

Тим часом, інше дослідження - на цей раз, проведене управлінням уповноваженого у справах дітей у Сполученому Королівстві - було спрямоване на те, щоб зрозуміти, як діти шкільного віку відчували стрес під час початкового періоду ізоляції.

Дослідники провели опитування близько 2000 школярів у віці 8-17 років в Англії в березні та червні 2020 року, щоб визначити причини та частоту їх стресу під час ізоляції.

Цікаво, що вони виявили, що, коли ізоляція прогресувала, багато дітей рідше відчували стрес. Зокрема, в період з березня по червень 2020 року відсоток дітей, які іноді відчували стрес, знизився з 47% до 34%, а відсоток дітей, які відчували стрес "рідко або ніколи", збільшився з 23% до 42%.

Виходячи з відповідей на опитування, дослідники вважають, що причиною зниження рівня стресу у дітей у цей період є те, що невеликі повсякденні турботи зникли під час ізоляції. Відповіді на питання: "що викликає у вас стрес?" змінився з першого огляду на другий.

У першому опитуванні відповіді зазвичай стосувалися школи, натовпу, занепокоєння з приводу своєї зовнішності, знущань і алергії. У другому опитуванні таких побоювань не було, і їх відповіді в основному стосувалися COVID-19.

Однак це не всі хороші новини про стрес, оскільки опитування також показало, що найбільше зареєстроване збільшення стресу в період ізоляції було пов'язано з занепокоєнням з приводу школи.

Трохи більше 40% дітей заявили, що вони більше нервували через шкільні заняття та іспити, коли школи були закриті.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакції.

Наші стандарти: Редакційна політика сайту Главред

Реклама
Новини партнерів
Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти