Чому Україна насправді б'є рекорди по коронавірусу

5 серпня 2020, 09:10
1765
Уже восени ситуація з коронавірусом в Україні може погіршитися, і на то, щоб лікувати людей, у влади не буде ані грошей, ані бажання.
Маска, карантин, коронавирус
Карантин в Україні подовжили до кінця літа / УНІАН

​Незважаючи на те, що карантин в Україні триває вже шостий місяць, захворюваність на коронавірус в країні не знижується, а навпаки, зростає. Як наслідок - влада продовжила карантин до кінця літа, а Україну поділили на чотири зони в залежності від рівня поширення коронавірусу. Але система дала збій в перші ж дні - регіони, які потрапили до "червоної" зони збунтувалися проти нових обмежень.

Статистика занижена

Тільки минулого тижня коронавірус в Україні поставив відразу два антирекорди - із захворюваності та із госпіталізації (+1197 і 261 випадків відповідно).Однак, як заявили у Міністерстві охорони здоров'я, ці цифри - не межа. "Ми прогнозуємо, що в Україні може бути збільшення (захворюваності. - Главред) під час епідсезону грипу та ГРВІ - з жовтня по квітень", - заявив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Кардіолог, доктор медичних наук, професор Катерина Амосова пояснює, що цифри, які озвучує МОЗ, насправді показують нові випадки, однак і ця цифра може бути серйозно заниженою.

відео дня

читайте такожЄС не довіряє нашій статистиці, тому кордони для українців будуть закритими - вірусолог Алла Мироненко

"Цифри про кількість виявлених випадків насправді відображають випадки, виявлені вперше. Нові випадки ростуть не тільки через те, що люди більше контактують, але і тому, що у нас практично на нулі епідеміологічне розслідування цих випадків. Тому що сьогодні обов'язок із пошуку контактних з хворим лежить на сімейному лікарі, якого ніхто не контролює ", - розповіла Амосова Главреду, і уточнила, що цифри статистики можуть включати в себе нові випадки із затримкою у кілька днів.

Погоджується з колегою і екс-головний санітарний лікар України Святослав Протас.

"У сімейного лікаря немає можливості працювати в осередках захворюваності, тому контактні особи не відслідковуються, що сприяє поширенню хвороби. І коли немає цієї роботи, залишається один шлях - посилювати карантин", - говорить Протас.

За його словами, статистика, яку наводить МОЗ, необ'єктивна. "Вона не відповідає реальним даним, які є в країні по ряду об'єктивних і суб'єктивних причин. Тому що сьогодні 90% випадків захворювання на коронавірус проходять безсимптомно, без клінічних проявів. Дані імунного скринінгу українців сьогодні свідчать про те, що близько 10 відсотків населення мають антитіла. І якщо цю цифру помножити на все населення, то ми дійдемо висновку, що перехворіли у 5 разів більше людей, ніж у статистиці, яку наводить МОЗ", - уточнив Протас.

Вибори важливіші за карантин

Не сприяє поліпшенню обстановки з епідемією і саботаж карантину місцевою владою. Власне, вимоги МОЗ у перші ж дні були проігноровані двома обласними центрами - Луцьком і Тернополем. Оскільки МОЗ відніс їх до червоної зони, два цих міста, згідно з новими алгоритмами, повинні були посилити карантин, заборонивши роботу транспорту (у тому числі, і залізничного), ТРЦ, ресторанів і відвідування громадських місць з великим скупченням людей. Проте влада Луцька та Тернополя проігнорувала цю вимогу, пославшись на те, що центральна влада подібними заборонами намагається покарати жителів міст.

"Виявляється, що є ще червоніші плями, які визначаються адміністративно. Кому це вигідно? Чи не тому, що тернополяни збирають підписи на захист української мови, а в Луцьку зірвалась "антитерористична операція"? Чи не тому, що відстоювали національну позицію під стінами Верховної Ради у Києві? Що виступили проти дистанційного навчання? Це так поступають з "непокірними" обласними центрами?", - обурився у Фейсбуці мер Тернополя Сергій Надал.

"Тут немає ніякої політики, інших речей - тут чисто турбота про здоров'я українців і про контроль над рівнем захворюваності в нашій країні. Це дуже важливо для того, щоб ми не перейшли в режим надзвичайної ситуації по заповненості ліжок", - заперечив у відповідь міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

читайте такожЧи є сенс у жорсткому карантині та якою буде друга хвиля: доктор Виговська про коронавірус в Україні

Нагадаємо, що відмова виконувати вимоги центральної влади у нинішньому карантині сталася не вперше. Так, раніше, за тиждень до всеукраїнського пом'якшення карантину в травні, міські влади Дніпра та Черкас самостійно стали його пом'якшувати, що пізніше спричинило спалахи захворюваності у цих містах.

Нині, за ​​словами політичного і економічного експерта Тараса Загороднього, поведінка місцевої влади пояснюється, у першу чергу, прийдешніми місцевими виборами. "Вони розуміють, що економічна ситуація така, що немає можливості компенсувати збитки, якщо замкнути людей вдома. Тому вони більше реагують на настрої людей на місцях, яких вони бачать частіше, ніж чиновників з Києва і які до коронавірусу ставляться значно простіше, ніж до голоду", - каже Загородній.

Замість фінансування - новий заробіток

На погіршення ситуації з "короною" може вплинути і той факт, що в Україні за час карантину практично вичерпали коронавірусний фонд держбюджету. Здебільшого тому, що гроші з нього витрачалися, якщо вірити словам глави Мінфіну Сергія Марченка, не тільки на боротьбу з вірусом.

Зокрема, уряд розподілив усі 66 млрд гривень коштів зі створеного в квітні Фонду боротьби з COVID-19, левову частину з яких - 35 млрд - в прямому сенсі планують закатати в асфальт, пустивши ці гроші на ремонт доріг.

При цьому за прямим призначенням - для системи охорони здоров'я - виділили лише 16 млрд гривень.

У майбутньому це може створити ситуацію, за якої грошей на те, щоб лікувати хворих на коронавірус, вже до кінця року не буде. Однак, як запевнив економічний експерт Олексій Кущ, проблема не у відсутності грошей, а у небажанні держави витрачати їх на лікування українців.

читайте такожКоли чекати другої хвилі і що не так зі статистикою: професор Амосова про коронавірус в Україні

"Відповідно до закону про боротьбу з епідеміями, першочергове завдання держави - забезпечити населення засобами індивідуального захисту. Тому медичні маски і антисептики було б логічно видавати українцям безкоштовно або за символічну плату. Але цього зроблено не було. Гроші у держави є, але питання в тому, чи буде у держави бажання витрачати гроші на простих людей. Якщо почнеться друга хвиля і лікарні не будуть справлятися із напливом хворих і будуть проблеми з апаратами ШВЛ, на їх закупівлі можуть хіба що попіаритися окремі політики. З іншого боку, влада також не втратить можливість для піару, як вже робила це раніше, зустрічаючи біля трапу літака ті ж апарати ШВЛ, які в терміновому порядку будуть шукати по всьому світу замість того, щоб запустити свої підприємства вже зараз, у спокійному режимі" , - говорить Кущ.

Виправляти ситуацію з отриманням прибутку для фонду, мабуть, вирішили інакше, оновивши разом з алгоритмом для областей і список країн "зеленої" та "червоної" зон. Зокрема, після повернення з "червоної" зони, куди тепер входить аж 127 країн (в тому числі Китай, Угорщина, Грузія, Німеччина, Чехія, Болгарія, Албанія, Чорногорія, Польща, Франція, Росія) українцям необхідно за свій рахунок здавати ПЛР-тест або проходити двотижневу обсервацію.

"Цим рішенням дали можливість заробити державним лабораторіям МОЗ, які раніше безкоштовно тестували громадян, дозволивши їм тестувати і платно людей, які повертаються з-за кордону. Причому платні зразки досліджують в першу чергу, а безкоштовні чекають результат довше. І такий підхід шкодить процесу тестування людей, у яких підозрюють коронавірус і які потребують госпіталізації", - додав Святослав Протас.

Реклама

Останні новини

Реклама
Реклама
Реклама
Ми використовуемо cookies
Прийняти